Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/models/item.php on line 763
wtorek, 09 styczeń 2018 08:21

Informacje dla mieszkańca

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szanowni Państwo, zmiana przepisów prawa z zakresu gospodarowania odpadami nałożyła na mieszkańców oraz samorządy dodatkowe obowiązki. Od 1 lipca 2013 r. inaczej segregujemy odpady, zmieniła się częstotliwość ich odbioru z gospodarstw domowych, a umowy z operatorami zastąpiono deklaracjami. Poniżej znajdą Państwo najistotniejsze informacje na temat tego jak postępować.

Od czego należy zacząć?

Nowe prawo nakłada na osoby fizyczne obowiązek złożenia tzw. „deklaracji śmieciowej”. Jeżeli ktoś nie złożył jeszcze deklaracji winien to zrobić osobiście w Urzędzie Gminy Mirów pok. nr 18, drogą pocztową lub przy pomocy elektronicznej skrzynki podawczej. Deklaracje składają właściciele bądź zarządcy budynków. Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym nastąpiła jakaś zmiana np. zmieniła się liczba osób w rodzinie, w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany należy złożyć korektę deklaracji.
Wzór deklaracji można pobrać tutaj

 

 

Jak skutecznie segregować odpady?                                                         

Od 1 lipca 2017 roku w związku z wprowadzeniem Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów ulegają zmianie zasady segregacji odpadów komunalnych. Zgodnie z wytycznymi z nieruchomości odbierane będą segregowane odpady komunalne z podziałem na następujące frakcje:

  • Papier - w workach koloru niebieskiego
  • Szkło - w workach koloru zielonego
  • Metale, tworzywa sztuczne, wielomateriałowe - w workach koloru żółtego
  • Odpady ulegające biodegradacji (Bio) - w workach koloru brązowego
  • Popiół i żużel paleniskowy
  • Pozostałe odpady zmieszane - w workach koloru czarnego

Prosimy o prawidłowe segregowanie odpadów, gdyż od stopnia naszej segregacji zależy opłata jaką wszyscy ponosimy za odbiór odpadów komunalnych.

Dla Państwa wygody poniżej zamieściliśmy ulotkę informacyjną, w której w sposób szczegółowy opisano jak skutecznie segregować odpady w naszych gospodarstwach domowych.
Wzór ulotki można pobrać tutaj.

Jak często będą odbierane odpady z naszych domów?

Odpady komunalne zmieszane odbierane są z gospodarstw domowych z częstotliwością raz na miesiąc oraz odpady komunalne segregowane operator odbiera raz w miesiącu. Worki do segregacji odpadów dostarcza do naszych domów operator. Odbiór odpadów odbywa się według ścisłych harmonogramów.

Co z odpadami trudnymi?

Opakowania po medykamentach, przeterminowane leki, zużyte baterie, świetlówki, zabawki, opakowania po aerozolach z substancjami niebezpiecznymi(np. muchozol, opakowania po płynach chłodniczych, olejach silnikowych, środkach ochrony, smarach, opakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach – ilości świadczące o zużyciu w gospodarstwach domowych, nie z działalności gospodarczej- są przyjmowane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) Skarżysko-Kamienna ul. Fałata 13 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (603 274 495, 603 288 999)

W jaki sposób płacimy za odbiór odpadów?

Na podstawie Uchwały nr VII/30/2015 Rady Gminy Mirów z dnia 30 kwietnia 2015 r ustalona została wysokość opłat za odbiór odpadów z gospodarstw domowych. Tak jak dotychczas opłata naliczana jest od osoby i wynosi 6 zł. miesięcznie w gospodarstwie domowym, w który odpady są segregowane i 12 zł. miesięcznie w gospodarstwie domowym, w którym odpadów się nie segreguje. Opłaty za odbiór odpadów dokonujemy w drodze inkasa poprzez wpłaty u sołtysów; w kasie Urzędu Gminy Mirów lub przelewem na rachunek bankowy nr 91 9115 0002 0000 0101 5189 0004

w następujących terminach:

  • do 15 marca za I kwartał
  • do 15 maja za II kwartał
  • do 15 września za III kwartał
  • do 15 listopada za IV kwartał

Należy pamiętać, że w opisie przelewu wpisujemy dokładne dane wpłacającego, adres nieruchomości oraz opisujemy okres za którego wpłata dotyczy np. III kwartał 2018 r.

Co z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą tak jak dotychczas winni złożyć deklarację na odbiór odpadów z miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,

Jak uzyskać pomoc?

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą Państwo uzyskać fachową pomoc dzwoniąc pod nr tel.048 628 38 89 wew. 13 lub zgłaszając się osobiście do Urzędu Gminy Mirów, pok. 18. Możliwa jest również korespondencja mailowa na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Czytany 6518 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 styczeń 2018 10:07
Więcej w tej kategorii: « Zaproszenie Informacja »